Něco o death note

14. dubna 2011 v 15:18 | Taka Ito |  Death note
Death Note (česky Zápisník smrti, japonsky デスノート, Desu Nóto) je japonská manga, kterou napsal Cugumi Ohba a nakreslil Takeši Obata (ilustrátor mangy Hikaru no Go).[1] Příběh se poprvé objevil v časopise Šónen Jump na konci roku 2003 a později začal vycházet jako tankóbon s celkem 12. díly. V roce 2006 vzniklo 37. dílné anime zpracování, v tomtéž roce pak hraný film (rozdělený na dvě části) a v roce 2008 další, v létech 2007 a 2008 dva anime filmy a několik her pro Nintendo DS konzoli.[3][4][5][6] V americe se manga několikrát umístila v žebříčku nejprodávanějších titulů.[5]
Příběh sleduje středoškolského studenta, Laita Yagamiho, který najde tajemný zápisník s nadpřirozenou mocí. Tento deník původně patřil šinigami (bohu smrti), Ryukovi, který jej záměrně upustil do světa lidí. Majitel zápisníku je schopen zabít jakéhokoliv člověka na Zemi, pokud zná jeho jméno a tvář. Laito se rozhodne očistit svět od zla a stvořit nový svět ve kterém bude vládcem, proto začne zabíjet zločince a potírat veškerou kriminalitu. Jeho činnosti si však brzo všimne policie a s ní i světoznámý detektiv, přezdívaný L.

Hlavní hrdina příběhu, Light Yagami, je velmi inteligentní a nadaný středoškolský student (později student vysoké školy). Light jednoho dne našel na dvoře školního pozemku černý sešit, označený jako "Zápisník smrti" (Death Note), který do světa lidí úmyslně upustil bůh smrti (šinigami) jménem Rjuk. Light zjistil (z pravidel, které byly napsány v zápisníku), že majitel tohoto sešitu dokáže zabít jakéhokoliv člověka na Zemi, pokud zná jeho jméno a obličej. Po prvotní nedůvěře se Light přesvědčil, že zápisník funguje a záhy se rozhodl stvořit Nový svět, ve kterém neexistuje kriminalita a všichni zločinci jsou okamžitě potrestáni. Light proto začal do zápisníku psát jména všech zločinců, kteří byli ohlášeni v televizních zprávách a ti pak okamžitě zemřeli na srdeční selhání.
Brzy se Lightovi ukáže bývalý majitel zápisníku - šinigami Rjuk - a od té doby s ním zůstane sleduje každý jeho krok. Zároveň se ale o nezvykle vysokém počtu mrtvých zločinců dozví policie a s ní i vrchní policejní vyšetřovatel Sóčiro Yagami, Lightův otec. Ten, společně s dalšími policisty, začne pátrat po Kirovi (přezdívka, kterou veřejnost dala bytosti, která stojí za tímto případem). Light, resp. Kira, pomocí otcova počítače zjišťuje aktuální informace přímo od policie a tak se mu daří s vyšetřovateli držet krok. Záhy byl povolán světoznámý detektiv zvaný L. Tento tajuplný detektiv začal na Kirově případu pracovat s policií inkognito a brzy zjistil, že Kira pochází z Japonska a dokáže zabíjet pouhou myšlenkou. Light v "L"ovi vidí největšího nepřítele a hrozbu a zahají tak plán, jak ho zabít.

Postavy

  • Light Yagami (japonsky 夜神 月, Jagami Raito) - Light je velmi inteligentní, oblíbený a atleticky založený 17-letý student. Poté, co najde Zápisník smrti, který v lidském světě pohodil šinigami Rjuk, rozhodne se využít zápisník k zabití všech zločinců. Získá přezdívku Kira (odvozeno od anglického slova killer - zabiják). Jeho cílem je zbavit svět zla a vytvořit utopii, ve které bude vládnout.

  • L (japonskyエル, Eru) - Detektiv L spolupracoval s policií na Kirově případu. On sám byl největším Lightovým nepřítelem. Měl velmi velké dedukční schopnosti a inteligenci. L má mnoho výstředností, jako je jeho podivný způsob sezení, neustálá chuť na sladké a držení předmětů zvláštním způsobem. Často při vyšetřování používal drastické strategie, kterými dokázal pronásledovaného velmi překvapit. Při několika příležitostech se veřejně zmínil o svých slabinách. Vsadil svůj vlastní život, aby se dostal ke Kirovi a přilákal ho do pasti.
  • Misa Amane (japonsky弥 海砂, Amane Misa) - Misa je populární idol a držitelka druhého zápisníku smrti. Je naivní, nedospělá a často o sobě mluví ve třetí osobě, ve snaze být roztomilá. Obdivuje Kiru, protože zabil vraha jejích rodičů a poté co zjistí Lightovu totožnost se do něj zamiluje. Light jí však pouze využívá pro své plány, protože Misa má, kromě zápisníku smrti i šinigamiho oči s nimiž je schopna vidět jméno a věk každé osoby, na kterou se podívá.

Další postavy

  • Watari - Záhadný "L"ův prostředník. Z počátku příběhu jediný, kdo může L kontaktovat přímo. Kromě toho jej finančně zajišťuje. Před začátkem příběhu vlastnil v Anglii sirotčinec pro nadané děti.

  • Mello (japonskyメロ, Mero) - Mello byl sirotek, který spolu s Nearem vyrůstal ve Watariho sirotčinci pro nadané děti. Stejně jako Near byl Mello jedním z kandidátů na nástupce L. Podobně jako L má slabost pro sladkosti, především čokoládu. Přestože je Mello inteligentní, jeho emoce ho často dokážou velmi rozrušit.
  • Near (japonskyニア, Nia) - Near byl první kandidát, který měl nahradit L a sám se podílí na vyšetřování Kiry. Měl spoustu vlastností jako L. Např. si často hraje s kostkami nebo se svými vlasy a hračkami. Také sedí neobvyklým způsobem, který se podobá L, avšak s nepatrným rozdílem. Spojil se s Mellem, aby porazili Kiru, ale Mello se proti němu obrátil. Near pak získal podporu vlády Spojených států a vytvořil speciální skupinu pro boj s Kirou (zkráceně SPK).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama