něco o Yu Yu Hakusho

14. dubna 2011 v 16:53 | Taka Ito |  Yu Yu Hakusho
Yu Yu Hakusho - Velká Zkouška (českou transkripcí: Jú Jú Hakušo - Velká Zkouška; zkratka YYH) ("Ghost Files" nebo také "Poltergeist Report" či "YYH") je japonská komediálně laděná fantasy-dramatická manga série, ilustrovaná Jošihirem Togašim, která se brzy dočkala anime adaptace, kterou režíroval Norijuki Abe a vyrábělo ji Studio Pierrot.
Manga série byla postupně antologicky vydávána japonském Weekly Šónen Jump. Série dohromady sčítá 175 kapitol, jež byly svázány do 19 tankóbon (単行本) svazků. Manga série vyhrála v roce 1994 Shogakukan Manga Award (něco jako manga Oscar; lidé mohli Šogakukan Manga Award získávat, již od roku 1955), v kategorii šónen.
Anime seriál režíroval Norijuki Abe (Ghost Stories, Bleach, Tokyo Mew Mew) a byl vyroben v ko-produkci Fuji Television, Yomiko Advertising a Studia Pierrot. Kromě několika OVA snímky má YYH taky na kontě dva anime filmy, respektive The Golden Seal (1993) a vysokorozpočtový Bonds of Fire / Poltergeist Report (1994) s rozpočtem v přepočtu 15 000 000 00 mld. $. Kromě filmů, seriálu a mangy ještě existujou hrací karty a Super Famicom Nintendo cartridge hra Jú Jú Hakušo 2 (vydavatel: firma NAMCO)
Do ČR seriál zavítal zhruba kolem roku 2005 na kanálu Anime plus pod názvem Yu Yu Hakusho - Velká zkouška od té doby se seriál dočkal mnoha repríz, pro zajímavost, zrovna v současné době se tento seriál opakuje na kanálu Animax (převal místo po kanálu A+) každý všední den ve 20:50 (a ve 23:20 a 01:25 repríza)

Hlavní postavy

  • Júsuke Urameši (浦飯 幽助, Urameši Júsuke, Urameshi Yusuke) - Júsuke je čtrnáctiletý delikvent a nejdrsnější rváč ze školy Sarajašiki. Poté, co s nasazením vlastního života zachrání malého chlapce před smrtí, se stává detektivem Světa duchů. Nerad nad věcmi moc přemýšlí a před intelektuálními hovory dává přednost pořádné pranici. Zároveň má ale značné charizma, díky němuž si snadno získává respekt svých protivníků. Při řešení problémů se spoléhá spíš na své pěsti a instinkt, ale kupodivu to přesto vždy dobře dopadne. Jeho nejsilnější zbraní je úder síly - střela tvořená z duchovní energie. Je z neúplné rodiny. Kromě matky Acuko (ang. Atsuko Urameshi), která je závislá na alkoholu a syna měla už ve 14 letech za svobodna, nemá Júsuke zřejmě nikoho, až na kamarádku Keiko, s níž se zná od raného dětství.
  • Kazuma Kuwabara (桑原 和真, Kuwabara Kazuma) - Kuwabara je Júsukeho spolužák a rival, který se mu zpočátku marně snaží dokázat, že je lepší rváč než on. Později se spolu spřátelí, ale jistá soutěživost mezi nimi stále pokračuje. Kuwabara je vznětlivý, hlučný, občas trochu natvrdlý, rád se vytahuje a má bláznivé nápady, což bývá zdrojem komických situací. Také je ale velmi čestný. Mívá předtuchy a ze své duševní energie dokáže vytvořit "duchovní meč". Nosí Elvisovský druh účesu. Často má konflikty s Hieim, který opovrhuje lidmi (obzvláště těmi Kuwabarova ražení). Kuwabara má starší sestru Šizuru, která se někdy k němu chová spíš jako rodič než sestra a má na něj velký vliv. Kuwabara měl původně slabost pro Botan, kterou Svět duchů přidělil Júsukemu coby asistentku. Pak se ale při prvním setkání bláznivě zamiloval do Jukiny.
  • Kurama (蔵馬, Kurama) - Kurama pochází z démony obývaného Zásvětí, kde žil po mnoho staletí jako nechvalně proslulý a obávaný zloděj Jó-Ko Kurama (Liščí démon Kurama). Asi 16 let před začátkem Jú Jú Hakušo byl zraněn lovcem ze Světa duchů, z posledních sil unikl před pronásledovateli do lidského světa a převtělil se do lidského dítěte Šúiči Minamina (南野 秀一, Minamino Šúiči, Minamino Shuichi). Ačkoli má teď lidskou podobu, neztratil své démonské schopnosti, které spočívají hlavně v manipulaci s rostlinami. Je velice klidný, rozvážný, soustředěný, vyrovnaný a nadprůměrně inteligentní. Dokáže jednat velice chladnokrevně a s nepřáteli nemá slitování. Je považován za zázračné dítě a navštěvuje střední školu Meió Širicu Gakuen (盟王私立学園) pro nadané studenty. Je velmi fixovaný na svou lidskou matku, díky níž poprvé poznal, co je to mít skutečnou rodinu. Tato postava spadá do kategorie bišónen (美少年, v překladu: krásný chlapec). Fanoušci si ho někdy pletou se ženou, kvůli jeho "jemnému" vystupování a dlouhým vlasům.
  • Hiei Džaganši (Hiei Džagan, Hiei Jaganshi 飛影 邪眼, Evil eye Hiei) - Hiei je ohnivý démon, narodil se však ledové víle Hině v izolované komunitě žijící na ledovém ostrově levitujícím nad Zásvětím. Rasa jeho matky (Juki-onna = 氷女 ice maiden) je složena jen ze samých žen a straní se mužů, kteří jsou v jejich kultuře považováni za zlé a zkažené. Hiei přišel na svět díky tomu, že jeho matka porušila tabu a měla vztah s mužem. Pro ostatní ledové víly však byl Imiko ("ohavné nechtěné dítě") a představoval nebezpečí, proto Hinu přinutily syna opustit. Hiei vyrůstal v bandě zločinců a od malička projevoval násilnické sklony, kvůli nimž se ho ostatní stranili. Jeho jediným a nejcennějším majetkem byl přívěsek hiruiseki (氷涙石 ice tear stone - zmrzlá slza), dárek od matky, na kterém velmi lpěl. Když o něj přišel během souboje, nechal si implantovat Džagan (邪眼 Evil Eye - zlé třetí oko), který mu měl pomoci ho najít. Místo kamene však našel vesnici, z níž pocházel, a zjistil, že má dvojče - ledovou vílu Jukinu. Ta se však před časem vydala svého bratra hledat a ztratila se ve Světě lidí. Od té doby měl Hiei před sebou další cíl - najít svoji sestru a chránit ji. Hiei je samotářský, sebejistý a chladnokrevný bojovník (či spíše zabiják), který nejraději jedná na vlastní pěst. Je expert na boj s mečem, kromě toho se dokáže neuvěřitelně rychle pohybovat a ovládá různé smrtící techniky založené na bázi ohně. Nemá rád lidi, které jakožto démon považuje za podřadné bytosti. To se projevuje zejména v jeho vztahu s Kuwabarou, kterého si navíc hned napoprvé zaškatulkoval jako idiota. Vůči Júsukemu chová Hiei respekt pro jeho bojové schopnosti a stejně tak vůči Kuramovi, jehož reputaci nebezpečného zločince ze Zásvětí dobře zná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama